22. 1. 2021

V akademiích motivují úsměvem

Možnost tréninků v Regionálních fotbalových akademiích FAČR (RFA) je v současné době velice omezená. V této nelehké situaci trenéři své svěřence motivují všelijak. Realizační tým akademie Moravskoslezského kraje například natočil veselé motivační video.

V amatérském, ale vydařeném videu se vystřídají členové realizačního týmu ostravské a karvinské akademie. Každý se natočil při jiné aktivitě a své „sportovní“ vystoupení doprovodil motivačním vzkazem.

Celé video vzniklo jako rychlá akce reagující na současné dění, kdy hráči mohou trénovat pouze individuálně nebo ve dvojicích. „Když jsme si s trenéry vyhodnocovali, jak naši hráči plní individuální tréninkový plán, vypozoroval jsem, že klukům upadá nadšení. A přišel jsem s nápadem poslat jim nějaký vzkaz prostřednictvím videa, v němž budeme sami vystupovat,“ líčí Tomáš Bernady, manažer obou akademií.

Bernady, někdejší ligový brankář, který chytal například za Baník Ostrava nebo Drnovice, tak před víkendem obvolal realizační týmy akademií v Ostravě i Karviné a požádal je o domácí úkol. „Poprosil jsem trenéry, aby se oblékli do sportovního oblečení naších akademií a natočili krátkou scénku,“ popisuje.

 

Už během víkendu se mu videa začala scházet. Asistent trenéra ostravské RFA Vladimír Vyrobik video sestříhal, doplnil titulky a poté už dílko putovalo jako povzbuzující impuls směrem k hráčům.

„Chtěli jsme klukům říct, že v tom v této složité době nejsou sami, že nám také chybí, že chceme být s nimi a že se dá i v těchto podmínkách trénovat různými způsoby. Tím videm jsme chtěli současnou situaci odlehčit a udělat si srandu sami ze sebe,“ vysvětluje Bernady.

Trenéři ke svým „sportovním“ kouskům na videu přistupují různě, někteří i velice odvážně. Třeba fyzioterapeut ostravské akademie Jan Mucha si hned v úvodním klipu celého videa vleze do venkovního bazénu s vodou, na níž je ještě vrstva ledu.

„Honzíka Muchu bych ocenil asi nejvíce. To byl velký výkon,“ směje se Bernady.

Hereckým výkonem zaujal i trenér brankářů ostravské akademie Ondřej Prepsl, který se pro míč vrhl do vysoké sněhové závěje, až do ní celý zapadl. Šéftrenér obou akademií Kamil Papuga zase předvedl kliky na židlích nebo plavecký způsob kraul na sucho.

„Původně jsem chtěl dělat akrobatické zakončení ve sněhu, ale zavřeli mi hřiště. Tak jsem improvizoval a udělal jiné ptákoviny. Jenže po těch klicích jsem druhý den ani nezvedl příbor,“ usmívá se Papuga.

Členové obou realizační týmů regionálních akademií Moravskoslezského kraje jsou rádi, že svým svěřencům udělali alespoň trochu radost a v nelehké situaci je povzbudili v tréninkovém úsilí. „Hráči to nemají jednoduché, ale od toho jsme sportovci, abychom to přijali jako výzvu a vydrželi to,“ uzavírá Bernady.