6. 4. 2017

UEFA ocenila přínos projektu fotbalových akademií

O fungující projekt Regionálních fotbalových akademií (RFA) se začala zajímat také UEFA, a proto vyslala do České republiky svého zástupce pro dohled nad fotbalovým rozvojem v Evropě. Výsledek? Český fotbal je na dobré cestě.

Cílem Oliviera Doglii, který je manažerem fotbalového rozvoje UEFA, se stala pardubická RFA, kde si Doglia prohlédl fungování během celého dne společně například i s Michalem Ježdíkem, který se zaměřuje na rozvoj mládeže v basketbalu.

„UEFA se chtěla seznámit s naším projektem a zároveň nám nabídnout určitou formu podpory, kterou můžeme využít k dalšímu rozvoji a zlepšování podmínek pro naši talentovanou mládež,“ uvedl k setkání Michal Prokeš, sportovně-technický ředitel FAČR.

Manažer rozvoje mládeže UEFA Doglia ocenil především zanícení lidí a objem prostředků, investovaný do podpory mládežnického fotbalu. Celý projekt označil za správnou cestu, která odpovídá představám UEFA. „Fotbalová asociace České republiky investuje poměrně dost finančních prostředků do rozvoje fotbalu, a především do akademií v kategoriích do 14 a 15 let a to byl důvod mé návštěvy – vidět jak to v akademiích funguje. Je to koncept, který má očividně hlavu a patu. Velmi zajímavý pro děti nejen kvůli fotbalu, ale hlavně svým komplexním zaměřením na jejich rozvoj zahrnující školu, výživu, lékařskou péči, což je vše nesmírně důležité pro vývoj hráče.


Momentálně vidím jako zásadní věnovat péči právě těmto dvěma věkovým kategoriím, s důrazem na kvalitní tréninkové jednotky, techniku, ale je třeba mít na paměti, že to bude chtít čas. Moje rada je být trpěliví a netlačit na děti, dát jim prostor, protože je to období jejich rozvoje. Rozvíjet se musí i trenéři a stále je třeba sledovat i školu a kolektiv v rámci akademie.“

Fotbal se vydal na cestu, která je dobrým příkladem pro všechny ostatní sporty v České republice, což potvrdil i sportovní ředitel ČBF Michal Ježdík. Na návštěvě v akademii byl už poněkolikáté a zatím má pro projekt jen slova chvály. „Zapálení lidí, kteří v tomto projektu fungují, byl pro mě absolutní pozitivní šok. Ti lidé to chtějí dělat, chtějí se vzdělávat, chtějí sdílet informace a obohacovat se napříč sportovním spektrem a péčí o děti. Myslím, že fotbal jde tím správným směrem, protože zasahuje dítě komplexně – tělo, hlavu i srdce – tedy vztah ke sportu,“ dodal Michal Ježdík.

Výsledkem návštěvy bylo i sdílení poznatků a diskuse nad možnou podporou ze strany UEFA. Česká republika tak bude moci čerpat další finanční podporu pro rozvoj talentované mládeže, především pak na mezinárodní konfrontaci. 

#mujfotbal               #ceskarepre