1. 7. 2019

Tomáš Heidenreich: Davidovo působení v Itálii je malým snem

Heidenreich není úplně typické české příjmení. Kdo by si však pomyslel, že se u šéftrenéra Regionální fotbalové akademie Ústeckého kraje Tomáše Heidenreicha a obránce italské Atalanty Bergamo a české reprezentace do 19 let Davida Heidenreicha jedná pouze o shodu jmen, ten by se mýlil. Heidenreich starší se pro fotbal.cz rozpovídal o působení svého syna v Itálii i o jeho blízké budoucnosti.

David Heidenreich má za sebou mimořádnou sezonu. V lednu byl vyhlášen nejlepším starším dorostencem na galavečeru Grassroots, v březnu coby kapitán dovedl reprezentaci do 19 let na mistrovství Evropy a v červnu vyhrál s Atalantou prestižní Primaveru. „To, co zažívá v Itálii, je pro mě pořád takový malý sen,“ říká jeho otec Tomáš Heidenreich, šéftrenér Regionální fotbalové akademie Ústeckého kraje.

David je v Itálii už od svých 16 let. Jak si v tak útlém věku zvykal na odloučení?

Začátky byly těžké. Stýskalo se mu po rodině i po kamarádech, ale rychle se adaptoval. Brzy zvládal jazyk a skamarádil se jak s domácími hráči, s nimiž mohl pilovat italštinu, tak i s cizinci, se kterými komunikoval anglicky. Vidím u něj velký osobnostní posun i díky tomu, že si musel zvykat na konkurenci, na intenzitu tréninků a odlišný způsob života. Nic tam nedostal zadarmo.

Jak velký rozdíl mezi životem v Česku a Itálii je?

Konkrétně v Atalantě je obrovská konkurence mezi hráči a je vidět, že odjedou každý trénink na sto procent. Jsou tam nejlepší kluci z Evropy i z celého světa a každý tam musí oddřít trénink naplno. Nikdo nemá jisté, že bude hrát. Pětadvacet hráčů má stejnou kvalitu. Pečuje o ně široký tým trenérů, kteří mají dost individuální přístup k tréninku.

Nebál se, že při té zmiňované konkurenci vypadne ze sestavy, když si na podzim poranil koleno a dlouho laboroval?

Chvilku mu trvalo, než se dostal zpátky. Byl jsem tam o jarních prázdninách a vůbec jsem neměl pocit, že by měl hrát on, protože oba stopeři byli výborní. David si na to musel počkat, ale nakonec se dostal zpátky a byl u té zlaté tečky Atalanty ve Final Four.

Jak David kombinuje fotbal se studiem?

V prvním roce chodil v Itálii do školy a momentálně studuje dálkově střední školu v Teplicích. Třetí ročník má úspěšně uzavřený. Po reprezentačních srazech zůstane třeba na dva dny doma a jde do školy.

Někdy přiletíme o půlnoci a on je ráno v sedm ve škole. Kolikrát už jsem mu říkal, že toho má dost, ale on je v tomhle hrozně svědomitý a cílevědomý. Paní učitelky ze základní školy si na něj občas vzpomenou a říkají, že se nikdy nespokojil s dvojkou. Nevím, po kom to má. (smích)

Co ho čeká po úspěšné sezoně?

Strašně moc se těší na mistrovství Evropy devatenáctek. Uvědomuje si, jakým způsobem se na šampionát dostali a je pro něj ctí mít kapitánskou pásku. A co se týče Atalanty, čekáme, co bude. Jestli zůstane v Primaveře, kde může od nové sezony hrát pět hráčů překračujících věkový limit, nebo ne.

Ti šikovnější trénují v týdnu s áčkem a zápasové vytížení mají právě v Primaveře, která navíc bude hrát juniorskou Ligu mistrů. Anebo je ještě možnost odejít na hostování do druhé nebo třetí ligy. Uvidíme, ve hře jsou také jednání o nové smlouvě, což taky napoví.