21. 5. 2020

Regionální fotbalové akademie se připravují na nový školní rok

Činnost Regionálních fotbalových akademií FAČR (RFA) pandemie koronaviru ochromila, realizační týmy a vedení celého úseku se však chystá na nový školní rok a doufá, že od září již RFA poběží ve standardním režimu.

„Situace je momentálně taková, že jsme v akademiích prakticky uzavřeli ročník. Hráče jsme předali mateřským klubům, které s nimi pomalu začínají trénovat. Docházejí tam také naši trenéři z RFA, aby jim s tréninky pomohli,“ popisuje situaci Karel Poborský, ředitel Úseku elitní mládeže FAČR a vedoucí regionálních fotbalových akademií.

I během nouzového stavu ale vedení RFA výkonnost svých svěřenců alespoň na dálku ovlivňovalo. Doporučilo jim jídelníček, hlídalo jejich sportovní kondici přes systém XPS, zadávalo domácí cvičení i s využitím videonahrávek projektu FAČR Trénuj doma.

„Nezastírám ale, že do standardního režimu to má bohužel daleko a že nás pandemie v tomto směru postihla naprosto zásadně,“ doplňuje Poborský.

Zrušen musel být i červnový turnaj Akademie Cup, v rámci něhož mělo nejprve v Nymburce dojít k měření sil mezi jednotlivými akademiemi, jejich výběr by se pak na Strahově střetl s pozvanými hostující družstvy včetně skotského Glasgow Rangers.

Neruší se naopak olympiáda v angličtině, která umožní nejlepším akademikům odletět, dle vývoje koronavirové situace, na krátkou stáž do jednoho ze zahraničních klubů.

Trenéři nouzového stavu využili k nezbytné administrativní činnosti a naplánování důležitých tréninkových modulů pro nový školní rok akademií.

„Dalo nám to prostor k věcem, které nejsou úplně populární, jako papírování, doplnění údajů do XPS, což je náš systém, přes který sledujeme kompletní databázi, čísla z fyzických testů hráčů, školní prospěch, chování, index hráče a tak dále,“ dodává šéf akademií Poborský.

Od září by měly RFA zahájit standardní režim. Už v červnu ale dojde k setkání šéftrenérů všech akademií, kteří budou ladit jednotnou metodologii a v srpnu čeká realizační týmy třídenní seminář.

Týden před začátkem školního roku navíc proběhne adaptační kurz pro všechny nově přijaté akademiky.