17. 6. 2019

První den Akademie Cupu 2019: Do čela základních skupin se dostala Sparta a Slavia

V pondělí 17. června odstartoval v Olomouci Akademie Cup o pohár Karla Poborského, který nabízí osmici již fungujících Regionálních fotbalových akademií (RFA) unikátní zpětnou vazbu své práce s mladými talenty ve věku od 14 až 15 let. Na stadionu v Řepčíně, který jinak slouží jako tréninkové centrum mládežnické sekce SK Sigma Olomouc, se navíc objevily i čtyři klubové výběry.

Skupina A

Celý pondělní program odstartovaly boje ve skupině A. V ní se za hlavního favorita hned po úvodních dvou zápasech může pasovat Sparta, která zvládla vstup do Akademie Cupu bravurně. Po duelech s RFA Olomouckého kraje a Vysočiny si zapsala do tabulky úctyhodné skóre 11:0. „Tato statistika po prvním dnu zas tak úplně neodpovídá obrazu hry, až takovou převahu jsme neměli,“ pokorně komentoval výsledky trenér Pražanů Michal Vychodil.

„Náš herní projev není ještě optimální. Na druhou stran máme ofenzivní sílu, jsme nesmírně nebezpeční v útočné fázi,“ vypíchl Vychodil hlavní zbraně Sparty. Jeho svěřenci se prezentovali výraznou taktickou převahu nad soupeři, efektním herním systémem s vysokým presinkem a excelovali svou sehraností. „Právě sehranost jim hodně pomáhá a samozřejmě kvalita individualit. Sparta má se Slavií ve svých kádrech nejlepší hráče z celé republiky,“ dodal svůj pohled Marek Hábl, lodivod vysočinské RFA.

Jeho výběr prohrál s Pražany 0:5, ve druhém poločase ale Vysočina dokázala svou hru zlepšit a častokrát neutralizovala i Adama Bočka, i tak však tento ofenzivní klenot Sparty vstřelil dvě branky. „V momentě, kdy se mu chce běhat, což se bohužel až tak často nestává, tak je bezkonkurenčně rozdílovým hráčem ve všech směrech. Je důležitý ve finalizaci situací, podržení míče,“ vyjádřil se  Vychodil na adresu jedné z výrazných postav prvního dne.

 

Vysočina však dokázala na první zaváhání zapomenout, v pravé poledne se jí povedlo zdolat RFA Jihočeského kraje, která tak druhé vítězství nakonec nezískala. „Jihočechům asi chyběly síly, bylo velké horko a navíc hráli dva zápasy za sebou.  Zvládli jsme první půli a soupeř pak už zjevně psychicky odpadl,“ popisoval vysočinský trenér Hábl.

Právě výběr, jehož osu tvoří kmenoví hráči Jihlavy, zabránil Jihočechům k poskočení na druhé místo tabulky. Tuto příčku naopak okupuje Slovácko, které s velkým štěstím remizovalo s RFA Pardubického kraje, když předtím porazilo RFA Olomouckého kraje. Hráči pořádající akademie tak jsou dost překvapivě po prvním dnu bez bodu, čtvrtá je RFA Pardubického kraje, třetí Jihočeši.

1. FC Slovácko – RFA Olomoucký kraj 2:1

Branky: 2x Šušla – Tuček

AC Sparta Praha – RFA Vysočina 5:0

Branky: 2x Boček, Osmani, Hruška, Čihák

RFA Jihočeský kraj – RFA Pardubický kraj 3:1

Branky: 2x Hora, Hron – Lexman

RFA Olomoucký kraj – AC Sparta Praha 0:6

Branky: 2x Tesař, Lilling, Krejčí, Penxa, Vais

RFA Pardubický kraj –  1. FC Slovácko 2:2

Branky: Pandula, Šmahel – Petrů, Šušla

RFA Vysočina – RFA Jihočeský kraj 4:0

Branky: 3x Horký, Trňák

Skupina B

V odpoledních hodinách na řepčínském stadionu naplno odstartovala i skupina B. Přítomní diváci se dočkali i ukázky skotské fotbalové školy. Mezinárodní punc Akademie Cupu totiž zajistil výběr Glasgow Rangers. Ostrované však svůj první duel na Akademie Cupu oproti předturnajovým odhadům nezvládli. S RFA Moravskoslezského kraje prohráli 0:2.

„Troufám si tvrdit, že jsme vyhráli zaslouženě. Někdy jsme sice působili nesehraně, chybí nám automatismy. Ale hlavně v první půli jsme si vytvořili mnoho šancí, tam se utkání asi lámalo,“ hodnotil mezinárodní souboj kouč Robert Blaško, který šéfuje výběru Slezanů.

„Už jsme proti Rangers hráli loni, kluci se tudíž na zápas hodně těšili. Výhra je odměnou za celý  dvouroční cyklus,“ zářil Blaško. Jeho tým dokázal dokonale pokrýt všechny zbraně Skotů. Ti se prezentovali urputným, fyzický náročným fotbalem. „Krom toho mají variabilní rozehrávku, jsou silní v protiútocích. Je to úplně jiná nátura. Jsou důrazní, silní v osobních soubojích, s razancí a agilitou jsou na výši,“ přidal Blaško další velké devízy Celticu.

RFA Moravskoslezského kraje sice porazila jednoho z favoritů turnaje, druhý duel dne už ale nezvládla. S pražskou Slavií padla v poměru 0:2. Stejně jako Pražané nastoupil výběr Moravskoslezského kraje po krátičké pauze, neboť jejich utkání šla na řadu hned za sebou. „My jsme v prvním zápase mohli trošku kluky díky vývoji utkání pošetřit, v tom jsme měli výhodu,“ uznal kouč Slavie Marek Jarolím.

Dvojnásobný ligový šampion se Slavií, jinak také synovec Karla Jarolíma, ale vzájemný duel se Slezany hodnotil jenom v superlativech. „Kvalitou to byl jeden z nejlepších zápasů hracího dne. Přesně takové kluky posouvají. Moravskoslezský kraj má velmi šikovné hráče, což se jen potvrdilo na hřišti.“

Slavia v prvním zápase navíc porazila RFA Jihomoravského kraje 7:0, po prvním hracím dnu tak zůstává stoprocentní. A jen potvrzuje, že patří mezi aspiranty na finálovou účast. „Zase ale nemůžeme přeceňovat papírové předpoklady. Je ale pravdou, že máme kvalitní kádr, který má sílu na finále. Důležité je ovšem také předvést hezký fotbal, který mají mí kluci v krvi,“ dodal Jarolím. Hned čtyři celky pak získaly po jedné výhře, jen RFA z Ústeckého kraje má na kontě bodů nulu. Skupina B tak zůstává po první hracím dni velmi vyrovnaná.

Glasgow Rangers – RFA Moravskoslezského kraje 0:2

Branky: Levčík, Macej

SK Slavia Praha – RFA Jihomoravského kraje 7:0

Branky: 3x Toula, Beneš, Ambros, Beran, Körbler

RFA Plzeňského a Karlovarského kraje – RFA Ústecký kraj 3:1

Branky: Keltyčka, Kule, Vach – Růžička

RFA Moravskoslezský kraj – SK Slavia Praha 0:2

Branky: Beneš, Beran

RFA Ústecký kraj – Glasgow Rangers 0:10

Branky: 5x Ure, 2x Dunlop, Lindsay, McKay, Newton

RFA Jihomoravský kraj – RFA Plzeňský a Karlovarský kraj 2:1

Branky: 2x Černý –  Krč

Tabulka střelců po 1. hracím dni

1. Robbie Ure (Glasgow) 5 gólů

2. - 4. Vít Horký (Vysočina), Jan Šušla (Slovácko), Daniel Toula (Slavia) 3 góly

5. - 9. Vojtěch Hora (Jihočeský kraj), Štěpán Beran (Slavia), Leyton Dunlop (Glasgow), Jiří Tesař (Sparta), Adam Boček (Sparta) 2 góly