30. 3. 2020

Olympiáda v angličtině běží v RFA dál

Navzdory vládním nařízením a dočasnému pozastavení činnosti všech Regionálních fotbalových akademií běží olympiáda v anglickém jazyce i nadále.

V současností probíhá již čtvrtý ročník olympiády. Od října do července dostávají hráči RFA s týdenní pravidelností anglická slovíčka, slovní spojení či fráze, vztahující se každý měsíc ke konkrétnímu článku či videu.

Hráči v průběhu roku plní průběžné testy a úkoly ve svých akademiích, nově od letoška vyplňují online každý měsíc krátký dotazník obsahující otázky na slovíčka, info z videa či článku nebo i osobní otázky.

V květnu probíhá na jednotlivých RFA regionální kolo, ze kterého nejlepší dva hráči z každé akademie (jeden z U14 a jeden z U15) postupují do finálového kola konajícího se na začátku června v Praze v sídle FAČR.

Finále se skládá z písemné části, tedy testu a tréninku pod vedením českých a kanadských trenérů na stadionu Přátelství, který je veden v angličtině a hráči jsou pohromadě se stejně starými hráči kanadského týmu Cobras Ottawa.

Nejlepší tři hráči z každé kategorie v písemném testu vyhrávají zájezd na zahraniční utkání.

Výherci soutěže byli v uplynulých letech dvakrát na zápase Juventusu Turín, kde se osobně setkali s Pavlem Nedvědem a naposledy loni v prosinci na zápase Manchesteru United s Tottenhamem, kde jim průvodce po městě i po stadionu dělal mimo jiné i bývalý hráč „Rudých ďáblů“ Karel Poborský.

Soutěž v angličtině probíhá dále i přes nařízenou celostátní karanténu právě proto, že je uskutečňována online. Nicméně i tady budou muset v důsledku vládních opatření v dané situaci nastat změny.

S největší pravděpodobností se regionální kolo neuskuteční v jednotlivých akademiích ale formou online testu. Rádi bychom, aby finálové kolo proběhlo klasickou formou a hráči se v Praze setkali osobně, samozřejmě pouze pokud to situace v červnu již dovolí.

Pokud ne, budeme řešit přesunutí finále do letních měsíců, ale zvažujeme i další varianty. Zcela jisté ale už je, že nebude možné zrealizovat trénink s Cobras Ottawa, kteří kvůli zrušeným turnajům a uzavřeným hranicím s naprostou jistotou do Čech tento rok nedorazí.