8. 3. 2019

Nedvěd, Ronaldo a spol. Strávili jsme den v Juventusu

Pavel Nedvěd v něm zanechal výraznou českou stopu, teď si tady tu svou vyšlapává i extratřída aktuálního světového fotbalu Cristiano Ronaldo. Jak to vypadá, když se dostanete za vysoké zdi tréninkového centra turínského Juventusu?

Je všední den, ulice italského Turína zejí prázdnotou. I kolem tréninkového centra Juventusu obehnaného vysokými zdmi je klid. Ale za nimi už od ranních hodin kmitají nohy pětinásobného držitele Zlatého míče Cristiana Ronalda.

„Pojďte dál,“ vyzývá nás Pavel Nedvěd, ikona Staré dámy a legenda českého fotbalu. Od roku 2015 je viceprezidentem jednoho z nejslavnějších světových klubů, kde si ho velmi váží. Je to znát na každém kroku, při každém setkání, ať už se vítěz Zlatého míče z roku 2003 zdraví s prezidentem Juventusu Andreou Agnellim, s kuchaři nebo třeba s fanoušky, když vyjíždí z útrob tréninkového centra.

„Kluci jsou v tréninku, běžte se podívat, já musím do kanceláře,“ ukazuje Pavel Nedvěd na jedno z hřišť, kde má kouč Massimiliano Allegri zrovna svolané své svěřence v kolečku. Jen gólmani se připravují na vedlejší ploše a za našimi zády v posilovně rehabilituje třeba chorvatský kanonýr Mario Mandžukič.

A tak sledujeme, jak se rozjíždí trénink Cristiana Ronalda a dalších světových hvězd. Hltáme každý moment, každý pohyb, každý výkřik. „Cristiano, Cristiano!“ zvolá sem tam jeden z koučů a teprve v ten moment vám dojde, že jste skutečně nablízku jednomu z nejikoničtějších fotbalistů všech dob.

Jen Petr Kouba, vicemistr Evropy z roku 1996, má oči nalepené na druhé hřiště a gólmany. „Podívej, to má vysílačku?“ ukazuje na trenéra gólmanů a ptá se Karla Poborského. Ve skutečnosti svírá Claudio Filippi v rukách dálkové ovládání světelné signalizace, která rozsvěcí konstrukci jedné z malých branek, do nichž se brankáři mají výhozem trefovat.

Lpí se tady hodně na detaily. Trávník většiny tréninkových ploch tvoří ze 70 procent přírodní tráva a ze 30 procent tráva umělá. „Máme to tak i na hlavním stadionu. Tenhle poměr nám vyhovuje, míč je na ploše rychlejší,“ vysvětluje nám Pavel Nedvěd. 

Pak nás provádí zázemím tréninkového centra. Ukazuje nám šatny, posilovnu, prostory pro regeneraci i kanceláře videoanalytiků. Druhá část kanceláří je umístěna v bývalé jízdárně, kterou Juventus přebudoval ke svým potřebám. Tam Pavel Nedvěd tráví nejvíc času. Na svém skromném pracovišti má vystavené trofeje, které získal Juventus v období jeho funkcionářské činnosti. Na vlastní úspěchy z dob hráčské kariéry si ve své kanceláři příliš nepotrpí. Pavel Nedvěd vždycky dýchal pro tým a žil jím. A pokračuje v tom i nadále.