2. 12. 2019

Na Bazalech otevřeli nové tréninkové centrum, využívá ho i moravskoslezská RFA

Regionální fotbalová akademie Fotbalové asociace České republiky se sídlem v Ostravě se už třetím týdnem připravuje v novém tréninkovém centru na Bazalech. 

Kultovní stadion Baníku, který na něm hrál své domácí zápasy 56 let, byl přebudován v komplex se dvěma rozměrově plnohodnotnými travnatými plochami, hřištěm s umělým povrchem a moderním zázemím v útrobách.

„Tělocvična bývala tady dole vpravo, viď?“ přichází Jiří Kotrba, vedoucí Oddělení rozvoje fotbalu FAČR s dotazem za Tomášem Bernadym, bývalým gólmanem ostravského Baníku a v současnosti výkonným ředitelem Regionální fotbalové akademie Moravskoslezského kraje.

Bazaly se od dob, kdy na nich jeden či druhý naposledy nastoupili, výrazně proměnily. Po modernizaci nově slouží jako tréninkové centrum Baníku i moravskoslezské Regionální fotbalové akademie.

„Jsme velmi rádi, že můžeme v tomto prostředí působit. Staré Bazaly sice měly svou specifickou atmosféru, ale jako tréninkové centrum jsou opravdu nádherné. Jsou pro nás velkým plusem i co se týče infrastruktury – škola je vzdálena přibližně 250 metrů a internát dvě zastávky trolejbusem,“ vysvětluje Tomáš Bernady.

 

Právě cestování bylo pro hráče ostravské akademie od jejího zářijového otevření časově i logisticky náročné – na tréninkové jednotky se rozjížděli po okolí a neprakticky s sebou museli vozit veškeré vybavení.

„Do teď jsme dojížděli do Ludgeřovic a na Hlubinu, čímž bych jim chtěl poděkovat, že nám vyšli vstříc. Klukům se uleví, na ranní tělocviky nemusí do víceúčelové haly florbalistů, tady mají všechno pohromadě. Navíc je pro nás výhodou, že jsme tu zatím úplně sami s jednou věkovou kategorií,“ říká Kamil Papuga, šéftrenér Regionální fotbalové akademie Moravskoslezského kraje.

Motivace hvězdami

Hráči seniorského výběru Baníku sice začnou na Bazalech trénovat později, ale i v tom vidí Kamil Papuga velkou výhodu: „Mladí potřebují sledovat své idoly, mít motivaci. Je skvělé, že budou na chodbě potkávat Milana Baroše a další hvězdy.“

Ještě než tahle setkání prožijí mladí talenti na vlastní kůži, už teď se z moderních prostor Bazalů těší. „Využíváme halu, venkovní hrací plochy, posilovnu, regeneraci včetně vířivky a sauny,“ popisuje brankář týmu do 14 let Ondřej Schovanec a jeho spoluhráč Adam Filipský ho doplňuje: „Moc se mi tu líbí. Je to tady hezké, útulné a veškeré prostředky, které máme k dispozici, jsou kvalitní.“

RFA Moravskoslezského kraje na Bazalech