12. 5. 2018

Klubové akademie - návaznost na RFA

FAČR intenzivně pracuje na zahájení fungování dalších klubových akademií, které mají zajistit plnohodnotnou návaznost na fungování Regionálních fotbalových akademií (RFA). 

Proces vzniku a fungování klubových akademií pod hlavičkou FAČR a klubů probíhá, stejně jako v případě RFA, za spolupráce města a kraje. Mimořádně důležitý krok v cestě za zásadním zkvalitněním výchovy mládeže v kraji aktuálně učinil Baník Ostrava společně s městem Ostrava, regionálními kluby a Moravskoslezským krajem.

Zástupci moravskoslezských prvo a druholigových klubů se v Ostravě na schůzce se zástupci FAČR dohodli na způsobu spolupráce. Na základě jednání všech stran bude Baníku fotbalovou asociací přidělena takzvaná Klubová akademie FAČR. 

„Klubová akademie, přesněji Vrcholové sportovní centrum mládeže, je statut, který plynule navazuje na Regionální akademie FAČR. Ta sice, pokud jde o Moravskoslezský kraj, sídlí v Karviné, ale vzhledem k tomu, jak výrazně se díky městu a aktivitě majitele Baníku zlepšují podmínky v Ostravě, považuje i asociace za zcela logické přidělit klubovou akademii právě moravskoslezské krajské metropoli, respektive Baníku,“ uvedl Michal Prokeš, ředitel Sportovně-technického oddělení FAČR, jenž má projekty regionálních a klubových akademií na starost.

„Je skvělé, že se na tomto závěru shodli prakticky všichni zástupci největších moravskoslezských klubů. To, že je Moravskoslezský kraj takto sjednocený, považuji za nejsilnější moment schůzky, jíž jsem byl účastníkem,“ řekl Prokeš. „Kéž by se podobné dohody podařilo docílit i v jiných regionech. Kéž by i jinde pochopili, že z takto nastavené spolupráce bude těžit nejen krajský lídr, což je v daném případě Baník, ale také všechny ostatní kluby, protože parametry spolupráce péče o fotbalovou mládež jsou nastaveny obousměrně. A je-li Baník nejsilnějším klubem v kraji, nyní navíc s klubovou akademií, znamená to pro něj zároveň závazek péče o celý region,“ doplnil Prokeš s dodatkem, že projekt klubových akademií bude spuštěn 1. července.

Zástupci Baníku dohodu, z níž vzešel závěr o přidělení klubové akademie Ostravě, ale také parametry spolupráce mezi regionálními kluby, přivítali.  „Aby mohl být silný Baník, musí být silný celý region,“  uvedl Václav Brabec, předseda představenstva FC Baník Ostrava. „A platí to úplně stejně i naopak. Aby byl silný celý region, musí být silný jeho lídr, tedy Baník,“ dodal nejvyšší představitel Baníku.