19. 6. 2019

Finále 3. ročníku Akademie Cupu o pohár Karla Poborského

Finálový duel se nakonec obešel bez výběrů RFA. Glasgow se Spartou ale předváděli nadstandardní fotbal, velkou taktickou bitvu nakonec rozsekl Jiří Tesař, který se prosadil po krásné nahrávce za obranu od Adama Bočka. Ve druhé půli pak lehkou převahu Sparty potvrdil znovu Adam Boček, tentokrát přesnou hlavičkou. Pražané si pak už svůj náskok bez potíží pohlídali.

„Když se Adamovi chce běhat, tak nám vždycky hodně pomůže,“ usmíval se trenér vítěze Michal Vychodil. „Je to obrovský úspěch pro mládežnický úsek Sparty. Doufám, že ne tento ročník navážeme v dalších letech,“ dodal lodivod vítězů.

Glasgow tak nedokázalo obhájit titul z Akademie Cupu, trenér poražených Brian Gilmour ale až tak nešťastný nebyl. „Kluci jsou samozřejmě zklamaní, ale celkově jsme opravdu předvedli na turnaji až na první zápas super výkon. Dokázali jsme ustát náročné zápasy, jsem taktéž spokojen s velkým počtem vstřelených branek.“ 

Bývalý záložník A-týmu Rangers, finského Haka nebo klubů na Islandu taktéž vysvětlil, v čem byla olomoucká zkušenost pro jeho svěřence prospěšná.

 

„Snažíme se pravidelně v naší akademii o účast na podobných mezinárodních turnajích. V zemích s jiným stylem fotbalu, s jinou kulturou. Ať už v Evropě, Asii nebo na Blízkém Východě. Je to hrozně důležité, aby se tyhle děti navykli hrát v jiném prostředí.“

V kádru Rangers, který byl oceněn i ve dvou týmových kategoriích, byl navíc nejlepší střelec turnaje, útočník Robbie Ure.

„Je fantastický díky své mladé dravosti. Za půl roku se neskutečně zlepšil. Byli jsme nedávno na turnaji v Abú Zábí a v Anglii i Irsku a všude předvedl fantastické výkony. Není to určitě jen o gólech, ten počet 11 branek v šesti zápasech je nicméně obdivuhodný, ale předvedl dobrý výkon i po ostatních stránkách,“ komentoval Gilmour svůj ofenzivní klenot, který paradoxně ve finále neproměnil penaltu. .

„Sparta byla ve finále výborná. V přechodové fázi, byla silná na míči. Jejich mládež má super parametry. Klobouk dolů,“ dodal skotský kouč.

AC Sparta Praha – Glasgow Rangers 2:0

Branky: Tesař, Boček

Ocenění týmů dle herních parametrů

  • Kvalita individuálních dovedností – AC Sparta Praha
  • Herní odvaha – Glasgow Rangers
  • Řešení herních situací před a v pokutovém území soupeře – Glasgow Rangers
  • Snaha o konstruktivní řešení obranných zákroků – SK Slavia Praha

Tabulka střelců 3. ročníku Akademie Cupu

  • 1. Robbie Ure (Glasgow) 11 gólů
  • 2. - 3. Adam Boček (Sparta), Jiří Tesař (Sparta) vš. 6 gólů
  • 4. - 6. Daniel Toula (Slavia), Štěpán Beran (Slavia), Ladislav Šmahel (Parubický kraj) vš. 5 gólů
  • 7. Leyton Dunlop (Glasgow) 4 góly
  • 8. - 14. Vít Horký (Vysočina), Jan Šušla (Slovácko), Adam Beneš (Slavia), Charlie Lindsay (Glasgow), Daniel Macej (Moravskoslezský kraj), František Kluska (Jihomoravský kraj), Enes Osmani (Sparta) vš. 3 góly
  • 15. - 31. Vojtěch Hora (Jihočeský kraj), Tomáš Krejčí (Sparta), Pavel Lexman (Pardubický kraj), Miroslav Hron (Jihočeský kraj), Martin Černý (Jihomoravský kraj), Lukáš Penxa (Sparta), Hynek Hruška (Sparta), Daniel Pandula (Pardubický kraj), Jakub Brychnáč (Pardubický kraj), Lukáš Kraj (Pardubický kraj), David Mikulanda (Slavia), Daniel Buřík (Moravskoslezský kraj), Tyler Pasnik (Glasgow), Adam Ryška (Jihomoravský kraj), Simon Studený (Olomoucký kraj), Matěj Kromer (Moravskoslezský kraj), Marek Smejkal (Jihočeský kraj) vš. 2 góly.