12. 2. 2019

Brněnskou RFA vede Rossi. Čerpat může i ze stáže v Juventusu

Jeho dávní předci pocházeli z Itálie, sám má italské jméno a s Itálií má Mario Rossi ještě jednu spojitost. Nový šéftrenér brněnské Regionální fotbalové Akademie (RFA) absolvoval v roce 2013 stáž v turínském Juventusu a od února své poznatky a zkušenosti uplatňuje u mladých akademiků.

Jak teď s odstupem času na stáž u Pavla Nedvěda vzpomínáte?

Začal jsem po letech trenérské praxe vnímat fotbal úplně jinak. Sledovat po jeden týden chování hráčů v kategoriích od U15 po muže bylo úplně něco jiného, než na co jsem byl zvyklý tady v Česku. Ať už se to týkalo náplně tréninkových jednotek, délky trvání tréninkových jednotek či morálního chování hráčů. Všichni, i nejlépe placené hvězdy, tam mají k ostatním lidem neuvěřitelnou úctu.

V čem byly v porovnání s Českem největší rozdíly?

My jsme odlišní povahově. Jejich tréninkový proces netrval hodinu a půl, ale třeba dvě až dvě a půl hodiny. Hodně lpěli na taktice, až z poloviny byly tréninky technicko-taktické. I výběry do 15 a 16 let mívaly po úvodní části pouze technicko-taktickou přípravu minimálně třikrát týdně. My se na rozdíl od nich taktice věnujeme obvykle až ke konci týdne.

S jakými cíli přicházíte do brněnské Akademie?

Nechci nic měnit od základu, ale spíše navázat na dosavadní práci, protože brněnská Akademie existuje dva a půl roku. Mým cílem pro první půlrok je zvýšit specifické tréninkové jednotky na individuální a skupinové bázi, abychom k hráčům přistupovali individuálněji a aby nás trenéři mohli využívat jako zdokonalovací servis ve skupině i individuální tematice.

Na individuality se chceme zaměřit, protože hráči v pátek odjíždějí do svých klubů. Pro nás v Akademii je důležitá herní činnost jednotlivce a všeobecný rozvoj, aby se hráči dále dostávali do klubových akademií, mládežnických reprezentací a byli připraveni na profesionální fotbal.

Co jste od svého nástupu stihl vypozorovat?

Byli jsme na soustředění, kde hráči absolvovali nespecifickou formu tréninku. Hlavním cílem nebyly fotbalové tréninkové jednotky, ale příprava byla zaměřená na všeobecný rozvoj a další sporty. Hráli jsme hokej, každý den jsme byli na běžkách, vyzkoušeli jsme i biatlon a v rámci regenerace jsme využívali bazén a dělali kompenzační cvičení.

Aktuální dění ve všech osmi Regionálních fotbalových akademiích můžete sledovat na jejich webových stránkách a sociálních sítích.