18. 6. 2019

Akademie Cup 2019: souhrn 2. hracího dne

Letošní Akademie Cup o pohár Karla Poborského mezi osmicí Regionálních fotbalových akademií (RFA) se pro druhý hrací den přesunul ze stadionu v Řepčíně do sportcentra v Nových Sadech. V Olomouci se zatím skvěle daří pražské Spartě, jejíž výběr do 14 až 15 let na turnaji zatím neklopýtl a už má jistou účast ve středečním finále. Koho v něm potká? To zatím není jisté. Skupina B je totiž hodně zamotaná – s devíti body se dělí o čelo Slavia, RFA Moravskoslezského kraje a skotské Glasgow Rangers.

Skupina A

Jediným dosud neporaženým celkem letošního Akademie Cupu je pražská Sparta. Ta navázala na první hrací den v Řepčíně a oba své zápasy vyhrála i v úterý ve sportcentru Nové Sady. Ať už jejich poslední zápas ve skupině proti RFA Pardubického kraje dopadne jakkoliv, o finálovou účast už nepřijdou.

Myslet si ale, že hlavní trenér letenského celku Michal Vychodil jen plácá své hráče po ramenou, by byla chyba. „Spokojenost? Vůbec ne. První dnešní zápas proti Jihočechům to bylo utrápené a nezasloužené vítězství,“ hodnotil Vychodil. „Až po domluvě v šatně měl výkon proti Slovácku určité parametry,“ dodal spokojeněji po jasné výhře 7:0 a už může vyhlížet soka pro boj o celkově prvenství. „Se Slavií se známe, tam koukat nemusíme. Glasgow Rangers by byli zajímavým soupeřem, s těmi jsme se ještě nepotkali. A Moravskoslezský kraj je taky hodně silný.“


Dařilo se rovněž RFA Pardubického kraje. Východočeši si po pondělí prohře a remíze mohli připočítat do tabulky šest bodů za dvě výhry – vyzráli na RFA Vysočina a RFA Olomouckého kraje. Domácí tým měl po třech porážkách blízko k premiérové výhře, ale hubené vedení proti RFA Jihočeskému kraji se mu až do závěrečného hvizdu udržet nepodařilo.

„Je škoda, že jsme to nedotáhli, pro kluky by to byla vzpruha. Šlo o individuální chybu minutu před koncem. Co k tomu dodat, to srazí asi každý tým,“ trápilo Svatoslava Valentu, trenéra RFA Olomouckého kraje. „Bezprostředně po utkání převládá zklamání, že jsme ztratili dva body. Po předchozích třech nevydařených zápasech – jak výsledkově, tak herně – jsme se zvedli. Bylo tam od nás lepší nasazení, dostupování hráčů, celkově byla herní kvalita na vyšší úrovni.“

Ke čtyřem bodům z prvního hracího dne nepřidalo nic Slovácko, RFA Kraje Vysočina stejně jako o den dřív slavila jedno vítězství.

RFA Pardubického kraje – RFA Olomouckého kraje 4:0

Branky: 2x Šmahel, Brychnáč, Lexman

RFA Jihočeského kraje – AC Sparta Praha 1:3

Branky: Smejkal – Boček, Krejčí, Tesař

1.   FC Slovácko – RFA Kraje Vysočina 0:1

Branky: Chytrý

RFA Olomouckého kraje – RFA Jihočeského kraje 1:1

Branky: Studený – Hron

RFA Kraje Vysočina – RFA Pardubického kraje 0:6

Branky: 2x Kraj, Pandula, Machů, Brychnáč, Netolický

AC Sparta Praha – 1. FC Slovácko 7:0

Branky: 2x Boček, Osmani, Lukášek, Hruška, Tesař, Penxa

Skupina B

Zatímco první hrací den Akademie Cupu na stadionu v Řepčíně začal zápasy skupiny A, v Nových Sadech připadl dopolední program mužstvům skupiny B. Z ní se nejvíc dařilo RFA Moravskoslezského kraje, která si poradila s RFA Ústeckého kraje i RFA Plzeňského a Karlovarského kraje.

Pražská Slavii pod vedením Marka Jarolíma, synovce bývalého reprezentačního kouče Karla Jarolíma, chtěla udržet svou neporazitelnost i ve druhém dni. Sešívaní začali sebevědomím výkonem proti RFA Plzeňského a Karlovarského kraje, pak ale padli 0:2 s výběrem Glasgow Rangers. „Skotové měli výborné individuální dovednosti, taky se jim dařilo vyjet z těžkých situací s balónem u nohy,“ ocenil kouč slávistů tým z Britských ostrovů.

Hned tři mužstva skupiny B tak mají aktuálně po třech výhrách a devíti bodech – Slavia, RFA Moravskoslezského kraje a Glasgow Rangers. S mládežnickým týmem skotského velkoklubu sehrála velice vyrovnanou partii RFA Jihomoravského kraje. „Rozhodla až branka z poslední akce v poslední minutě. Utkání ale mělo šťávu a – jak se říká – koule,“ těšilo trenéra Jihomoravanů Maria Rossiho. „Herní náročnost a kombinace, které jsme chtěli hrát, se nám začaly dařit,“ dodal.

Vzájemné poměření se Skoty Rossiho těšilo. „My jako akademie těch zápasů tolik nemáme, pro hráče tohohle ročníku to byla první taková konfrontace. Ta zkušenost je velmi cena, ať už jsou to tuzemské kluby Slavia, Sparta, Slovácko nebo právě zahraniční soupeř,“ uvedl.

Bez bodu z úterních zápasů odešly RFA Plzeňského a Karlovarského kraje a rovněž RFA Ústeckého kraje, která na letošním Akademie Cupu na body stále čeká.

RFA Plzeňského a Karlovarského kraje – SK Slavia Praha 0:4

Branky: 2x Mikulanda, Beneš, Toula

RFA Ústeckého kraje – RFA Moravskoslezského kraje 2:3

Branky: Vachoušek, Trnovec – Kromer, Buřík, Macej

Glasgow Rangers – RFA Jihomoravského kraje 3:2

Branky: 2x Ure, Pasnik – Kluska, Ryška.

RFA Moravskoslezského kraje – RFA Plzeňského a Karlovarského kraje 2:1

Branky: Buřík, Macej – Vonásek.

RFA Jihomoravského kraje – RFA Ústeckého kraje 6:0

Branky: 2x Kluska, Černý, Žourek, Ryška, Malý.

SK Slavia Praha – Glasgow Rangers 0:2

Branky: Dunlop, Ure.

Tabulka střelců po 2. hracím dni

1. Robbie Ure (Glasgow) 8 gólů

2. Adam Boček (Sparta) 5 gólů

3. - 4. Daniel Toula (Slavia) a Jiří Tesař (Sparta) 4 góly

5. - 11. Vít Horký (Vysočina), Jan Šušla (Slovácko), Leyton Dunlop (Glasgow), Adam Beneš (Slavia), Ladislav Šmahel (Pardubický kraj), Daniel Macej (Moravskoslezský kraj), František Kluska (Jihomoravský) 3 góly

12. - 26. Vojtěch Hora (Jihočeský kraj), Štěpán Beran (Slavia), Tomáš Krejčí (Sparta), Pavel Lexman (Pardubický kraj), Miroslav Hron (Jihočeský kraj), Martin Černý (Jihomoravský kraj), Lukáš Penxa (Sparta), Enes Osmani (Sparta), Daniel Pandula (Pardubický kraj), Daniel Macej (Moravskoslezský kraj), Jakub Brychnáč (Pardubický kraj), Lukáš Kraj (Pardubický kraj), David Mikulanda (Slavia), Daniel Buřík (Moravskoslezský kraj), Adam Ryška (Jihomoravský kraj) 2 góly

27. - 57. Zak McKay (Glasgow), Václav Krč (Plzeňský kraj), Tomáš Vach (Plzeňský kraj), Tomáš Keltyčka (Plzeňský kraj), Matouš Trňák (Kraj Vysočina), Martin Růžička (Ústecký kraj), Martin Lilling (Sparta), Martin Körbler (Slavia), Lukáš Levčík (Moravskoslezský kraj), Lukáš Ambros (Slavia), Jan Tuček (Olomoucký kraj), Jamie Newton (Glasgow), Jakub Kule (Plzeňský kraj), Jakub Čihák (Sparta), Charlie Lindsay (Glasgow), Adam Vais (Sparta), Adam Petrů (Slovácko), Marek Smejkal (Jihočeský), Jan Chytrý (Kraj Vysočina), Simon Studený (Olomoucký kraj), Štěpán Machů (Pardubický kraj), Ondřej Netolický (Pardubický kraj), Ondřej Lukášek (Sparta), Tadeáš Vachoušek (Ústecký kraj), Michal Trnovec (Ústecký kraj), Matěj Kromer (Moravskoslezský kraj, Tyler Pasnik (Glasgow), Jan Vonásek (Plzeňský kraj), Patrik Žourek (Jihomoravský kraj), Kryštof Malý (Jihomoravský kraj) 1 gól.